Jaké jsou nejnovější trendy v cateringu a na co by snoubenci rozhodně neměli zapomenout? Kuchař Ondřej Franěk, který má bohaté zkušenosti se svatebním cateringem, v rozhovoru prozradil, co na svatebním stole nesmí chybět, jak zvládnout menu i s omezeným rozpočtem a proč je důležité plánovat dopředu.

Jak jste se dostal ke cateringu a co vás na této práci nejvíce baví?
Ke cateringu jsem se dostal postupně přes práci v gastronomii. Vždy mě bavilo vytvářet zážitky spojené s jídlem, a catering mi umožňuje přinášet lidem radost prostřednictvím skvělé kuchyně. Nejvíce mě baví ta rozmanitost – každá akce je jiná, každé menu jedinečné a vždy je to výzva splnit očekávání klientů.
Jaký je váš přístup k tvorbě svatebního menu? Máte nějakou filozofii, kterou se řídíte?
Věřím, že svatební menu by mělo odrážet osobnost snoubenců. Snažím se pochopit jejich vkus, oblíbené chutě a celkový styl svatby. Důležitá je pro mě také sezónnost a kvalita surovin.
Kolik vás ve firmě je a kolik lidí se běžně podílí na přípravě svatebního menu, např. pro svatbu kde je 50 lidí?
V CATERING FOOD SERVICE F&V jsme tým dvou majitelů a nespočet brigádníků dle náročnosti akce a na přípravě svatebního menu se pro 50 hostů obvykle podílí 2 až 5 lidí – kuchaři, pomocný personál a obsluha. Každá akce ale vyžaduje individuální přístup.
Jaké jsou aktuální trendy ve svatebním cateringu? Vidíte nějaké změny v požadavcích snoubenců?
Vidíme rostoucí zájem o netradiční koncepty, jako jsou food stationy nebo degustační menu. Stále více párů také dbá na kvalitu surovin, preferují lokální a sezónní produkty. Populární jsou také vegetariánské a veganské varianty.
Co by si snoubenci měli promyslet, než začnou plánovat svatební menu?
Hlavně styl a atmosféru svatby, počet hostů a jejich preference. Důležité je také zvážit logistiku – zda se jídlo bude servírovat, formou rautu nebo jiného konceptu.
Jaké jsou nejčastější chyby, které snoubenci dělají při plánování svatebního cateringu?
Podcenění množství jídla, špatný timing nebo nedostatečná komunikace s cateringem. Někdy se také snaží ušetřit na nesprávných místech, což může ovlivnit kvalitu.
Co je podle vás lepší – klasické servírované menu, raut, nebo třeba moderní food station koncept?
Každý koncept má své kouzlo. Servírované menu je elegantní, raut dává hostům větší volnost a food stationy jsou interaktivní a zábavné. Vždy záleží na stylu svatby a preferencích snoubenců.

Jaké pokrmy či kombinace chutí bývají na svatbách největším hitem?
Oblíbené jsou klasiky jako svíčková v moderním pojetí, lehké letní saláty, grilované speciality a dezerty ve formě mini porcí. Velkým trendem jsou také různé fusion kombinace.
Máte nějaký nezapomenutelný cateringový zážitek ze svatby, na který rád vzpomínáte?
Jedna svatba byla na louce uprostřed lesa, kde jsme připravovali kompletní menu přímo na otevřeném ohni. Atmosféra byla úžasná a jídlo mělo díky tomu úplně jiný rozměr. I s pomocí elektrocentrály (smích).
Jak se řeší svatební catering v horkých letních dnech, aby jídlo zůstalo čerstvé a chutné?
Používáme speciální chladící boxy, servírujeme lehčí a osvěžující jídla a dbáme na rychlou rotaci pokrmů, aby vše bylo vždy čerstvé.
Jak probíhá spolupráce s vámi – od prvního kontaktu až po realizaci na svatbě? Co vše nabízíte?
Začínáme konzultací, kde zjistíme představy snoubenců. Následuje návrh a nacenění menu, podepsání smlouvy, doladění detailů a samotná realizace na svatbě. Kromě jídla zajišťujeme i kompletní servis, včetně personálu a vybavení.
Co by podle vás nikdy nemělo chybět na svatebním stole?
Kromě skvělého jídla určitě krásná prezentace a drobné detaily, které dodají atmosféru – třeba jedlé květy, ručně dělané dekorace nebo tematické servírování.
Jaký netradiční cateringový prvek jste na svatbě realizoval a měl velký úspěch?
Dělali jsme například sushi a hosté si jej mohli nechat připravit dle vlastních preferencí. Mělo to obrovský úspěch.
Jaké tipy byste dal snoubencům, kteří mají omezený rozpočet, ale chtějí kvalitní catering?
Vybrat si méně, ale kvalitních pokrmů, zaměřit se na sezónní suroviny a zvolit efektivnější formu podávání – třeba raut místo servírovaného menu.
Na co si dát pozor při výběru cateringové společnosti? Jak poznat opravdového profesionála?
Důležité jsou reference, komunikace. Profesionál se zajímá o vaše přání a umí poradit, ne jen prodat předem dané menu.
Jak moc dopředu je třeba si vás rezervovat?
Ideálně alespoň 12 měsíců dopředu, hlavně pokud jde o hlavní svatební sezónu a svatbu. Na oslavy, narozeniny a další akce stačí měsíc předem.
Chcete se spojit s tímto dodavatelem? Další ukázky jeho práce i kontaktní formulář najde ZDE, v našem katalogu dodavatelů.
0 Komentářů